Konkurs cukierniczy „ Pączki ze smakiem” już na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami tłustego czwartku. Jest to najsłodszy dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Jak tradycja nakazuje, właśnie w ten dzień, każdy musi zjeść choć jednego pączka, by cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem w najbliższym roku. Aby sprostać zapotrzebowaniu na słodkości - klasy 1, 2 i 4 kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Technicznych, wzięły udział w II edycji Szkolnego Konkursu Cukierniczego „ Pączki ze smakiem”. W tym roku królowały zaskakujące nadzienia, pojawiły się smaki  pistacjowe, rafaello, czekoladowe i słony karmel.

 Celem konkursu było wyłonienie najlepszych wypieków związanych z tradycją tłustego czwartku. W rywalizacji udział wzięło pięć dwuosobowych zespołów.

Pierwszym etapem konkursu był quiz, w którym uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania, skąd się wzięły pączki i dlaczego królują w tłusty czwartek.  Kolejnym etapem była produkcja ciasta drożdżowego (pączków) metodą dwufazową. Kulminacyjnym punktem konkursu była ocena organoleptyczna sporządzonych pączków. Ocenie podlegały: smak, aromat, pulchność, porowatość, rodzaj zastosowanego nadzienia oraz estetyka podania.

Jury w składzie: p. A. Kurzawa, p. E. Górska, p. D. Kusz, p. A. Jakomulska, p. Marzena Maćków oraz p. Ilona Wieczorek po burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców.

I miejsce przyznano Karolinie Pyżyńskiej i Florianowi Bocianowi z klasy 4HZ, II miejsce – Patrykowi Mielczarkowi i Igorowi Kaczmarkowi z klasy 2HZ,  III miejsce – Kornelii Krasowskiej i Mai Korzeniowskiej z klasy 2HZ.

Po wręczeniu nagród odbyła się degustacja lekkich, puszystych, idealnie słodkich, pachnących pączków.

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy tak wybornie sporządzonych pączków i życzymy dalszych sukcesów w produkcji cukierniczej.

Konkurs zorganizowały: p. Marzena Maćków i p. Ilona Wieczorek.