Zbliżające się Święto Zakochanych obchodzone 14 lutego, to doskonała okazja promowania wśród młodzieży bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w aspekcie zakażeń HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Walentynki to czas, który sprzyja zawieraniu nowych znajomości, nie zawsze jednak przemyślanych. Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS.

W ramach tegorocznej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczne Walentynki”- 06.02.2024 roku  w Zespole Szkół Technicznych- pracownicy z sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE  w Turku przeprowadzili  prelekcję dla młodzieży nt. „Współczesna wiedza na temat HIV/AIDS. Zachowania ryzykowne oraz bezpieczne”. Celem przeprowadzonej akcji  było podniesienie poziomu wiedzy wśród młodzieży, odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV i choroby AIDS.

W szkole został również zorganizowany punkt informacyjno-edukacyjny, w którym zainteresowanym osobom przekazywano materiały edukacyjne – ulotki „Powiedz stop wirusom”, które dotyczyły dziewięciu najważniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz broszury na temat HIV/AIDS.

Organizatorami  przedsięwzięcia były: Renata Jesiołowska, Magdalena Gonczarewicz, Aneta Pawlic, Beata Moszczyńska.