21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Choć tylko „niektórzy lubią poezję”, to niewątpliwie wiersze są nośnikiem prawdziwych uczuć.


Biblioteka szkolna ZST po raz kolejny włączyła się w akcję popularyzowania poezji. W bibliotece zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego uczniowie z klasy 3AR: Justyna Kałużna, Julia Zielińska, Anna Ostrzeszewska, Maria Plak oraz Marek Adamski z klasy 3CM zaprezentowali uczniom klas 1TF i 2 FC teksty poetyckie: Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej oraz Kazimierza Wierzyńskiego i Czesława Miłosza, którzy zostali ogłoszeni Patronami Roku 2024.

Zgromadzona młodzież mogła posłuchać, jak o miłości i różnych jej obliczach na przestrzeni wieków wypowiadali się wspomniani wyżej poeci.

Uczestnicy spotkania wysłuchali także Wiktorii Szczapińskiej z klasy 2HZ, która zaśpiewała utwór „Wiosna” z repertuaru Skaldów.  

Z okazji Światowego Dnia Poezji przygotowano również tematyczną gazetkę oraz zakładki do książek dla wszystkich odwiedzających w tym dniu bibliotekę. Wszystkie podjęte działania miały zachęcić uczniów do czytania poezji.

Miłośnikom poezji serdecznie dziękujemy za obecność.

Organizatorkami przedsięwzięcia były bibliotekarki: pani Anna Jakomulska
i pani Ewelina Ignasiak.