21 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz, uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce przedmiotowej do Łodzi. Głównym celem wycieczki był udział uczniów w warsztatach kuchni molekularnej. W świecie gastronomii, gdzie innowacja stoi na porządku dziennym, kuchnia molekularna wyłania się jako jedna z najbardziej fascynujących form ekspresji kulinarnej. Łącząc precyzyjne techniki naukowe z artystycznym podejściem do przygotowania potraw, ta nowoczesna dziedzina zmienia sposób, w jaki postrzegamy jedzenie.

W sercu kuchni molekularnej leży szereg innowacyjnych technik i składników, m.in. sferyfikacja, zastosowanie azotu ciekłego czy suchego lodu, które umożliwiają transformację tradycyjnych potraw w coś zupełnie nowego.

To właśnie podczas warsztatów kulinarnych, pod kierunkiem Państwa Moniki i Grzegorza Tabachowiczów, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wykorzystania wyżej wymienionych technik kulinarnych, sporządzając m.in. sorbet owocowy, lody z ciasteczkami oreo, kawior na bazie coca-coli oraz bezy molekularne.

Dzięki pokazom kuchni molekularnej uczestnicy wycieczki nie tylko skosztowali innowacyjnych potraw, ale również zrozumieli procesy fizyczne i chemiczne stojące za ich stworzeniem. Takie pokazy są nie tylko ucztą dla podniebienia, ale i dla umysłu, oferując głęboki wgląd w naukowe aspekty gotowania.


Kolejnym punktem wycieczki była wizyta uczniów naszej szkoły w czterogwiazdkowym hotelu Fabryka Wełny Pabianice. Ten stylowy i nowoczesny obiekt został wybudowany na terenie dawnego imperium przemysłowego rodziny Baruchów zajmujących się produkcją tkanin bawełnianych.

Uczniowie obejrzeli nowoczesną bazę hotelową m.in. sale konferencyjne, koncertowo-balowe, salę weselną oraz  sale restauracyjne. Zastępca szefa kuchni Pan Dawid Łukowski przekazał uczniom cenne wskazówki  dotyczące pracy w branży gastronomicznej, podkreślając, iż kuchnia to nie tylko ciężka, codzienna praca na najwyższym poziomie, która wymaga odporności psychicznej, umiejętności improwizacji w nieprzewidywalnych sytuacjach i radzeniach sobie z krytyką, ale także artystyczne rzemiosło, do którego potrzebne jest dobre, fachowe wykształcenie z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii i organizacji pracy, otwartość na zmiany, pasja, poczucie smaku, estetyki i oczywiście kreatywność.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Marzena Maćków, Anita Herman-Szulc, Ilona Wieczorek.